Posiadana w laboratorium aparatura pozwala na przeprowadzenie podstawowych badań związanych z obróbką cieplną metali, przygotowanie próbek i ich analizę. Nowa specjalistyczna aparatura wchodząca w skład „Laboratorium badań metali” to między innymi: Mikroskop skaningowy z przystawką EDS umożliwiający wykonanie zdjęć w dużych powiększeniach oraz badanie składu chemicznego badanej próbki. Napylarka nisko-próżniowa MCM 100P (MCM 100) firmy SEC - napylanie przewodzącej warstwy wierzchniej (złoto) na materiałach z tworzyw sztucznych nieprzewodzących prądu elektrycznego. Mikroskop świetlny metalograficzny wyposażony w kamerę zapewniającą wysoką jakość rejestrowanych obrazów i oprogramowanie do specjalistycznych analiz. Rejestrator Emisji Akustycznej. Laboratoryjne piece hartownicze.
Mikroskop optyczny i mikroskop skaningowy jest podstawowym narzędziem pomiarowo-badawczym do analizowania stanu powierzchni i oceniania jej morfologii. W laboratorium możliwe jest przygotowanie próbek metalograficznych (stanowiska do preparatyki próbek metalowych) oraz wykonanie zdjęć ich powierzchni na mikroskopie optycznym. Próbki przewodzące mogą również zostać zobrazowane na mikroskopie skaningowym, możliwy jest również pomiar ich składu chemicznego dzięki przystawce EDS. Zobrazowanie powierzchni materiałów nieprzewodzących prądu jest możliwe dzięki napylarce, która pokrywa powierzchnię próbki warstwą przewodzącą.
Prowadzone są również badania zjawisk emisji akustycznej podczas przemian fazowych w stalach. Do badań wykorzystywana jest aparatura do pomiaru sygnałów emisji akustycznej wraz z oprogramowaniem do analizy zarejestrowanych sygnałów opartym o sieci neuronowe.
W Laboratorium znajdują się również piece do obróbki cieplnej w tym nowoczesny piec gazoszczelny. Dylatometr automatyczny będący na wyposażeniu laboratorium umożliwia analizę przemian fazowych zachodzących w metalach na podstawie pomiarów zmian współczynnika liniowej rozszerzalności termicznej ciał stałych.
Prowadzone mogą być badania właściwości fizycznych i mechanicznych materiałów drzewnych i elementów konstrukcyjnych wykonanych z tych materiałów.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie.